Bağlantı haritası Начало » В Бургас се състоя деветата работна среща “Език, религия, изкуство и култура”

В Бургас се състоя деветата работна среща „Език, религия, изкуство и култура“

Под патронажа на евродепутата Илхан Кючук на 15-16 февруари 2025г. в Бургас се проведе деветата поредна работна среща озаглавена „Еезик, религия, култура и изкуство“.

Сред гостите присъстващи на семинара бяха посланикът на Република Турция в София Мехмет Саит Уянък, генералният консул на Република Турция в Бургас Толга Оркун, председателят на ДПС Джевдет Чакъров, народни представители от ДПС, представетели на главното мюфтийство и гости от Гърция.

Темата на семинара тази година е 40 годишнината от кампанията за смяна на имената на българските турци.

Програмата започна с поздравителни речи от евродепутата Илхан Кючюк, от председателя на ДПС Джевдет Чакъров и посланика на Република Турция Мехмет Саит Уянък.

Работната среща, състояща се от три тематични панела, разгледа теми като „40-годишнината от насилствената промяна на имената на турците в България“, „Езикът, религията и културата на турците в България“ и „Местните обичаи и традиции на турците в България“.

Първият панел, модератор на който беше доц. д-р Менент Шукриева от катедрата по турска филология към Шуменския университет, разгледа обширно 40-годишнината от насилствената промяна на имената на турците в България. Презентацията на доц. Шукриева на тема „Примери за смелост и героизъм по време на процеса на смяна на имената“ предизвика голям интерес. Доц. д-р Бюлент Йлдъръм от катедрата по история към Тракийския университет в Одрин представи живота и делата на Осман Кълъч и Нури Тюргут Адалъ в своята презентация озаглавена „Двама велики лидери и борци за правата на турците в България“. Доц. д-р Нури Коркмаз от Техническия университет в Бурса напомни за бебето Тюркан и жертвите от кампанията по смяна на имената.

Председателят на турския културен център „Речep Кюпчю“ в Бургас Мюджеля Билял, съживи в паметта на участниците трудните дни на жертвите от 18 януари 1985г. в селата Ябланово и Филаретово. Председателя на момчилградското турското сдружение за култура и взаимодействие г-жа Нурай Юсуф говори на тема „Жертвите от Момчилград през декември 1984г.“.

Модератор на панеля „Език, религия и култура на турците в България“ бе редакторът на предаванията по турски език на БНР -Севда Дюкянджъ. В този панел председателят на Висшия ислямски съвет Ведат Ахмед говори за „100 годишнината от рождението на покойния проф. д-р Ибрахим Татарлъ и изследванията му в областта на туркологията“, председателят на женската организация на Сдружението на балканските изселници в Турция „Балгьоч“ в Люлебургаз г-жа Севлай Йозтюрк представи темата „Процесът на насилствена смяна на имената и творчеството на писателя Реджeб Кюпчю“. В рамките на същия панел секретарят на Народно читалище „Баръш-2004“ Ибрям Ахмед засегна темата за „Употребата на турския език в печатните издания на турски език в България през погледа на читателя“.

Модератор на третия панел озаглавен „Местните обичаи и традиции на турците в България“ бе общественичката и бивш преподавателя по турски език от Кърджалийско Зекие Хасан. Тук секретарят на Народно читалище „Васил Левски-1997“ в с.Звиница – Мухарем Алиосман представи темата „Маето: Обред на духовно единство и благодарност в традицията на турците алиани от Източните Родопи“.

След това членове на Турското културно дружество „Демет“ в Крумовград пресъздадоха възстановка на предсватбената традиция „Искане на ръка“ в Кърджалийския край. С огромнен интерес от страна на публиката бе представена възстановка на традицията „Къна гeджeси“ от деятелите на русенското читалище „Гюнеш-2012“.

Работната среща приключи с уникалните музикални изпълнения на Мустафа Чаушев и Ажда Чаушева.

Участниците в 9-тия семинар „Език, религия, култура и изкуство“ получиха сертификати за участие от евродепутата Илхан Кючук.



 
 
 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *