Bağlantı haritası Начало » Всяка сутрин тъпанджии събуждат хората за „оруч“ в Ардино

Всяка сутрин тъпанджии събуждат хората за „оруч“ в Ардино

Биенето на тъпан преди изгрев слънце е една от най-хубавите традиции по време на „оруча” (постите) през Свещения за мюсюлманите месец Рамазан. Тогава вярващите от сутрин до залез слънце не се хранят, не пият и вода. Във всяко село на общината има специално избрани т.нар. „рамазански тъпанджии”. В кварталите и махалите на град Ардино тази година те са двама. 67-годишният Рамадан Али от Ардино е тъпанджия от 6 години. „Научих тънкостите на професията от покойния ми чичо Аптирахим от Китница. Не е много лесно, тъй като един месец всяка нощ трябва да станеш около 2.00 часа и да думкаш до 3.30 часа пред къщата на вярващите”, казва бай Рамадан. Той подчерта, че бие тъпана не за пари, а за да продължи вековната традиция.

Обичаят продължава да живее в района от векове. Рано сутрин избраният да събужда вярващите мюсюлмани обикаля и думка пред къщите, бие силно и не си тръгва докато не види да светва лампа. Това се повтаря всеки ден призори до свършването на Рамазана, който продължава един месец. В средата и последния ден от постите тъпанджията обикаля хората, за да честити празника им. За благодарност, че ги е събуждал, стопаните му дават бакшиши (подаръци).

Рамазан е месец на опрощението, покаянието и милосърдието, време за благодеяния и щедрост. Традицията повелява раздаването на милостиня на по-бедните, болните, сираците, вдовиците без разлика на вероизповеданията. По-заможните хора отделят част от богатството си за по-бедните.

Постите завършват с Рамазан байрам или т.нар. Шекер Байрам. Три дни преди Рамазан байрам е нощта „Кадир геджеси”. Вярва се, че през тази нощ „небето се отваря” и всеки мюсюлманин може да си пожелае нещо. Празникът Рамазан байрам започнал да се отбелязва през 625 година.

Източник: Кърджали Хабер